beto yazılım
Türkçe Sesli Asistan Ceyd-A, Bir Türk Kızı Geleneği Olan Trip Atmayı da Öğrendi

Türkçe Sesli Asistan Ceyd-A, Bir Türk Kızı Geleneği Olan Trip Atmayı da Öğrendi

Türkçe yazılı ve sesli komutlarla çalışan sanal asistan Ceyd-A, artık karşısındakine duygusal bazda tepkiler verebiliyor. Bir Türk kızı klasiği olan trip atma, Ceyd-A’nın kazandığı yeni duygusal tepkiler arasında.

Sanal asistanın geliştiricisi Cenker Şişman, kullanıcıların Ceyd-A’ya verdiği komutlardan faydalanarak duygu etkileşimli komutları oluşturmul. Şu an için test aşamasında olan duygusal komutların tümüne sahip olmayan Ceyd-A, artık kendisine hakaret edildiğinde ya da küçük düşürücü bir söz söylendiğinde sinirlenip sizden özür dilemenizi bekliyor. Attığı tribi görmemiş gibi soru sormaya devam ettiğinizde ise özür dilemenizi beklemeye devam ediyor.

Normal tepki vermesinin dışında şimdilik kızgın duygusal tepki verebilen Ceyd-A zamanla sevinç, üzüntü ve korku gibi duygusal tepkimeler de verebilecek. Farklı kültürlerdeki insanların tepkilerine göre ekstra komutlar öğrenecek olan Ceyd-A, bu sayede zamanla kendi kişiliğini de oturtmuş olacak. Bu durumla ilgili bir açıklamada bulunan Cenker Şişman, “Kullanıcılardan da öğrendiği için ileride nasıl bir boyuta dönüşecek ben bile geliştiricisi olarak tahmin edemiyorum” dedi.


Paylaş